O pomenu pravilne obremenitve stopal pišejo strokovnjaki iz različnih področij. Že pred časom je za naše potrebe na kratko obrazložil bolečine v sklepih ergonomist (spodaj). Čeprav niti z besedo ni omenil vložkov, saj njegov namen ni prodaja le-teh, je besedilo več kot smiselno povezano z namenom in delom DUEM Studia in blagovno znamko Step Medico, ki ponuja anatomsko oblikovane vložke za čevlje.
Stopalom z nošenjem primernih, po meri izdelanih vložkov za čevlje torej ponudimo pomoč: podpremo tam, kjer je manjko naravnega oziroma je dolgotajna nepravilnost povzročila deformacijo, ter razbremenimo na tistem delu stopala kjer so obremenitve pretirane. Nič ne pretiravamo s trditvijo, da imajo vložki terapevtski učinek na celotno konstrukcijo človekovega telesa.
“Človek pri svoji hoji uporablja noge. Posebno pomembni za hojo so kolk, koleno, gleženj in stopalo.
Ko hodimo, obremenjujemo vse štiri dele in, če stik naših stopal s tlemi pri tem ni s celotno površino, lahko prihaja do prekomernih obremenitev in bolečin ostalih delov – kolka, kolena in gležnja. Rezultat so bolečine, ki lahko, če se dovolj dolgo ponavljajo in jih ne saniramo, postanejo kronične.
Celotno gibanje noge izvira najprej iz kolkov, ki se ob premikanju skupaj s celotno nogo pomikajo naprej in krožijo. Če to kroženje ne poteka pravilno, prihaja do bolečin v kolkih ali v hrbtenici.
Gležnji so pomemben dejavnik, ki sodeluje pri optimalni, prijetni hoji. Imajo to lastnost, da jih lahko premikamo in s stopalom delamo krog.
Kakor stopala tudi kolena prenašajo 70-80% naše telesne teže, zato je njihova vloga pri hoji zelo pomembna. Koleno nam pri hoji pomaga kot vzvod, da lahko pri hoji navzgor premagujemo ovire, hkrati pa nosijo tudi naše telo. Kolena so tudi odločili dejavnik pri pravilnem dvigovanju bremen: le-ta dvigujemo iz počepa. Tako glavno breme nosijo noge in ne hrbet, hkrati pa s tem razbremenjujemo hrbtenico.”
Marko Lovše, ergonomist, e-napotnica https://www.e-napotnica.si/
Tek, Tehniška založba Slovenije, 2006